overgodning

Diken och dikesfilter som fosforfälla i jordbruket

Näring från gödsel som läggs ut på jordbruksmark rinner så småningom med regnvatten och grundvatten ut i olika vattendrag och vidare till sjöar och hav. Detta så kallade ”diffusa läckage” är den största källan till algblomningar, syrebrist och bottendöd i Östersjön. Det här projektet syftar till att binda fosfor som läcker från jordbruksmark i diken nära källan, och på så sätt minska tillflödet av fosfor till havet.

Projektet är uppdelat i två faser. I Fas I konstaterades att upp till 60 procent av fosfor som läcker från jordbruksmark och transporteras i diken kan fångas i dikesfilter och dikesdammar. I fullskaleförsök på tre fältstationer i södra Sverige har kalkbaserade filter utvärderats i mätningar som pågått två år med god förmåga att binda fosfor. Resultaten visar att filtren tar upp cirka 40-45 procent av fosforn och att de fortfarande fungerar väl efter den här tiden. Om filtren kombineras med dammar fångas ytterligare 15-20 procent av fosforn. Filtren fångar framför allt fosfatfosfor som är lätt tillgängligt för växter och alger.

Studien visar också att teknikens kostnadseffektivitet är hög i jämförelse med andra åtgärder i Sverige, till exempel våtmarker och skyddszoner. Dessa tar mer odlingsmark i anspråk och fångar främst partikulärt fosfor som inte är lika tillgängligt för växter och alger.

Under Fas II som påbörjades i slutet av 2011 kommer tekniken att utvärderas och demonstreras i Polen och Baltikum, där jordar och odlingsförhållanden till stor del skiljer sig från de svenska förhållandena. Filtren från Fas I kommer fortsätta att studeras, för att testa deras uthållighet att binda fosfor.

Målsättningen med projektet är att klarlägga den storskaliga tillämpbarheten i Östersjöländerna, och den sammantagna möjliga effekten på utsläppen av fosfor till Östersjön. Kunskapen ska spridas till bönder och myndigheter i regionen.

Här kan du läsa mer om projektet "Diken och dikesfilter som fosforfälla i jordbruket", och ta reda på vad som händer just nu.

dikesdammar

Status på projektet

Start: 2009-03-09
Slut: 2013-12-01

sam-ekstrand

Projektledare

Sam Ekstrand, IVL

PROJEKTMATERIAL

2012-05-10 Senaste nytt om Diken och dikesfilter som fosforfälla i jordbruket
Just nu i Dikesprojektet
2011-10-13 Pressmeddelande
Kalkfilter i åkerdiken kan minska algblomningen i Östersjön
2011-08-25 Slutrapport fas 1
Dikesfilter och dikesdammar
2009-04-13 - Pressmeddelande
Nytt forskningsprojekt ska minska övergödningen i Östersjön

KONTAKTPERSON BALTICSEA2020

Lotta Samuelson
ls@balticsea2020.org